خانه / شیشه / شیشه سکوریت

شیشه سکوریت

شیشه سکوریت

شیشه سکوریت یا مقاوم نوعی شیشه ایمنی است که توسط تیمارهای حرارتی یا شیمیایی کنترل شده پردازش می شود تا مقاومت آن در مقایسه با شیشه معمولی افزایش یابد. تعدیل باعث می شود که سطح خارجی فشرده شود و فضای داخلی تحت فشار قرار می گیرد. چنین تنشهایی باعث شکستن شیشه می شوند ، به جای خرد شدن به خرده های دندانه دار مانند شیشه های بازپخت معمولی ، به قطعات کوچک دانه ای خرد شود. تکه های دانه ای کمتر باعث آسیب می شوند.

شیشه سکوریت برای ایمنی و استحکام خود در کاربردهای مختلفی از جمله شیشه وسایل نقلیه مسافری ، درهای دوش ، آکواریوم ، درها و میزهای شیشه ای معماری ، سینی های یخچال ، محافظ صفحه نمایش تلفن همراه ، اجزای شیشه ضد گلوله ، ماسک های غواصی و بشقاب ها و ظروف آشپزی استفاده می شود.

مشخصات

شیشه سکوریت حدود چهار برابر شیشه آنیل استحکام بیشتری دارد. انقباض بیشتر لایه داخلی در هنگام تولید باعث ایجاد فشارهای فشاری در سطح شیشه سکوریت با تنش های کششی در بدنه شیشه می شود.

شیشه کاملاً ضخیم ۶ میلی متر باید دارای حداقل فشار سطح ۶۹ مگاپاسکال (۱۰ ۰۰۰ psi) یا فشرده سازی لبه ای کمتر از ۶۷ مگاپاسکال (۹ ۷۰۰ psi) نباشد. برای اینکه شیشه ایمنی در نظر گرفته شود ، فشار سطح باید بیش ۱۰۰ مگاپاسکال (۱۵,۰۰۰ psi)باشد. در نتیجه افزایش تنش سطحی ، در هنگام شکسته شدن در مقایسه با خرده های خیز دندانه دار. شیشه به تکه های گرد کوچک تبدیل می شود.

تنشهای سطح فشاری باعث افزایش مقاومت شیشه معتدل می شود. شیشه آنیل تقریباً هیچ تنش درونی ندارد و معمولاً در سطح آن ترکهای میکروسکوپی ایجاد می شود. کشش وارد شده بر روی شیشه می تواند باعث ایجاد ترک شود که پس از شروع ، تنش را در نوک ترک گسترش می دهد و باعث افزایش ترک در سرعت صدا از طریق شیشه می شود. در نتیجه ، شیشه آنیل شکننده است و به قطعات نامنظم و تیز تبدیل می شود. تنشهای فشاری روی سطح شیشه معتدل دارای اشکال بوده و از انتشار یا گسترش آنها جلوگیری می کند.

هرگونه برش یا سنگ زنی باید قبل از خوک زدن انجام شود. برش ، سنگ زنی و ضربه های شدید پس از خوی باعث شکستگی شیشه می شود.

الگوی کرنش حاصل از تعدیل را می توان با مشاهده از طریق یک قطبش دهنده نوری ، مانند یک جفت عینک آفتابی قطبی ، مشاهده کرد.

موارد مصرف

شیشه سکوریت زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که مقاومت ، مقاومت حرارتی و ایمنی موارد مهم باشد.

به عنوان مثال وسایل نقلیه مسافری هر سه مورد را دارند. از آنجا که در فضای باز نگهداری می شوند ، در طول سال تحت گرمایش و خنک سازی مداوم و همچنین تغییرات درجه حرارت چشمگیر قرار می گیرند.

لاوه بر این ، آنها باید در برابر اثرات کوچک ناشی از آوارهای جاده ای مانند سنگ و همچنین حوادث جاده ای مقاومت کنند.

از آنجا که خرده شیشه های بزرگ و تیز خطر اضافی و غیرقابل قبولی را برای مسافران ایجاد می کند ، از شیشه سکوریت استفاده می شود به طوری که در صورت شکستن ، قطعات آن صاف و بی ضرر است. شیشه جلو اتومبیل یا شیشه جلو اتومبیل از شیشه های چند لایه ساخته شده است ،

در حالی که شیشه های جانبی و شیشه عقب به طور معمول شیشه معتدل هستند ، در صورت شکسته شدن قطعه قطعه نمی شوند.

ساختمانها و سازه ها

شیشه سکوریت همچنین در ساختمانها برای مونتاژهای بدون قاب (مانند درب های شیشه ای بدون قاب) ، و هر کاربرد دیگری که در صورت برخورد با انسان خطرناک باشد ، مورد استفاده قرار می گیرد.

کدهای ساختمانی در ایالات متحده به شیشه های سکوریت یا چند لایه در شرایط مختلف از جمله برخی از نورگیرها ، شیشه ای که در نزدیکی درب و راه پله نصب شده است ، پنجره های بزرگ ، پنجره هایی که نزدیک به سطح کف قرار دارند ، درهای کشویی ، آسانسورها ، پانل های دسترسی آتش نشانی و شیشه های نصب شده در نزدیکی استخرها.

مصارف خانگی

مصارف خانگی

از شیشه سکوریت در خانه نیز استفاده می شود. برخی از مبلمان و لوازم خانگی رایج که از شیشه های معتدل استفاده می کنند

درهای دوش بدون قاب ، رومیزی های شیشه ای ، قفسه های شیشه ای ، شیشه کابینت و شیشه های شومینه است.

ساخت

شیشه سکوریت را می توان از طریق فرآیند حرارت دادن از شیشه بازپخت تهیه کرد. شیشه را روی میز غلتکی قرار می دهند ، و آن را از طریق کوره ای گرم می کند که آن را بسیار بالاتر از دمای انتقال ۵۶۴ درجه سانتیگراد (۱۰۴۷ درجه فارنهایت) تا حدود ۶۲۰ درجه سانتیگراد (۱،۱۴۸ درجه فارنهایت) گرم می کند.

شیشه سپس با کشش هوای اجباری به سرعت خنک می شود در حالی که جریان داخلی برای مدت کوتاهی آزاد است.

معایب

شیشه معتدل را باید به اندازه برش داده و یا فشار دهید تا قبل از خواص به شکل درآید و پس از معتدل شدن نمی توان دوباره آن را کار داد. پرداخت لبه ها یا سوراخکاری در شیشه قبل از شروع روند خواص انجام می شود.

به دلیل تنش های متعادل موجود در شیشه ، در نهایت آسیب به هر قسمت منجر به خرد شدن لیوان به تصویر قطعات به اندازه کوچک می شود.

شیشه به دلیل آسیب دیدگی در لبه آن بیشترین حساسیت به شکستگی را دارد ، در حالی که بیشترین تنش کششی است ، اما در صورت برخورد شدید در وسط صفحه شیشه ای یا در صورت برخورد غلظت برخورد می تواند شکسته شود (به عنوان مثال ، شیشه با یک نقطه سخت شده برخورد می شود).

درباره ی adminsecored

مطلب پیشنهادی

فروش عمده شیشه ضد گلوله

شیشه ضد گلوله یا شیشه طلا فروشی در رده شیشه‌های ایمنی و محافظت با ضخامت بالا قرار می‌گیره. شیشه‌ هایی که یا نمی‌شکنن و یا در صورت شکستن خطری برای دیگران ایجاد نمیکنن.

باز کردن چت
سلام✋چطور میتونم کمکتون کنم؟